Fordypning i Aktivisme på lerretet (kortkurs)
GERILJA-MALERI - kunsten å upcykle Kitch
med kunstner Arne Vilhelm Tellefsen
med kunstner Arne Vilhelm Tellefsen
I denne workshopen skal vi ta utgangspunkt i reproduksjoner av gamle malerier som er funnet på gjenbruksmarkedet. Vi skal se på dem med nye øyne, legge til og skape nye betydninger i kontrast til det opprinnelige. Vi kan kalle dette en form for kreativ oppsirkulering (upcycling) der motivet gjenbrukes og tilsettes elementer som omskaper maleriet. Resultatet blir et nytt liv som konseptuell kunst - i tråd med samtiden.
Flere kjente gatekunstnere har røtter som aksjonister, der de har utfordret idéen om kunstverks verdi, og hva en kunstner skal være. I dette utfordres samtidig kunstverdenens egne forestillinger om hva den selv er, samtidig som verkene blir tilgjengelige for et stort publikum. Mange kunstnere i denne kategorien er, i flere sammenhenger, inspirert av situasjonalisme. Dette begrepet skal vi utforske gjennom workshopen.
1.-8.mars og 15.mars klokken 11.00-17.00
13-20 år
400kr
Situasjonalisme
Praksis innen retningen som har fått betegnelsen situasjonalisme, kjennetegnes ved å ta kunst som er blitt kommersialisert (allemannseie), og gjøre den radikal (farlig). Dette kan sees på som et revolusjonært grep. Situasjonalismen blir en motbevegelse til at idéer (som kanskje en gang har vært sett på som radikale,) blir omformet til trygge «forbruksvarer». Ved å omforme det kjente, forstyrres våre tankemønstre og et endret budskap oppstår som kan bidra til å åpne opp for nye meninger og perspektiver. Virkemidlene er kjente i politiske grupperinger, bevegelser og ytringer i alle former for visuell kultur, for eksempel forvrenging av budskap gjennom adbustere.
Her er eksempel på et maleri som er gjort dagsaktuell gjennom inngrep.
<div>Kr. 400,- </div>